Na czym polega rewitalizacja ogrodu?

Ogród żyje swoim życiem i nieustannie się zmienia. Każda pora roku odsłania przed nami nowy obraz tej przestrzeni. Zdarza się, że po zimowej stagnacji ogród nie odzyskuje już swojego dawnego uroku. Podobnie, jeśli brak nam czasu na opiekę nad roślinami. Warto wtedy wyznaczyć sobie czas na przeprowadzenie gruntownych porządków. Rewitalizacja ogrodu odkryje dawny blask Twojej zielonej przestrzeni.

Rewitalizacja ogrodu – co to jest?

To proces poprawy zdrowia i wyglądu ogrodu. Można to zrobić poprzez dodanie nowych roślin, ściółkowanie, napowietrzanie gleby i przycinanie zarośniętych obszarów. Sposobów jest mnóstwo. To, jakie z nich warto przeprowadzić zależy od wyglądu Twojego ogrodu i jego zagospodarowania.

Kiedy warto przeprowadzić rewitalizację ogrodu?

Nad poprawą kondycji i wyglądu przydomowego terenu zielonego warto pomyśleć wtedy, kiedy zauważysz znaczne pogorszenie się stanu roślin. Pojawiające się coraz częściej chwasty, ubytki w trawniku lub jego żółknięcie, to wyraźne sygnały, że pora na odnowienie ogrodu. Poza tym rewitalizację można przeprowadzić również wtedy, kiedy chcesz zyskać nowy wygląd tego terenu.

Wczesna wiosna i początek jesieni to najlepszy czas na podjęcie działań rewitalizacyjnych. Jeśli więc zdecydujesz się na podjęcie tego projektu w ogrodzie, to wybierz jeden z tych dwóch okresów w roku.

Rewitalizacja ogrodu – zalety

Czynności rewitalizacyjne niosą dużo korzyści nie tylko dla samych roślin, ale również dla użytkowników ogrodu. Proces ten podnosi walory estetyczne, dzięki czemu czas spędzony w przydomowym terenie zielonym jest dużo przyjemniejszy. Ponadto przestrzeń ta staje się dużo bardziej funkcjonalna, ponieważ zyskujemy możliwość dostosowania jej do naszych potrzeb na nowo.

Dodatkowym atutem, jaki niesie za sobą rewitalizacja ogrodu jest również dość duże zwiększenie wartości domu. Jeśli zastanawiasz się nad sprzedażą swojej inwestycji, to warto przed wystawieniem ogłoszenia przeprowadzić prace rewitalizacyjne.

Rewitalizacja terenu zielonego – od czego zacząć?

Pierwszym krokiem jest dokonanie analizy własnych potrzeb i preferencji. Dzięki temu zyskasz wstępny zarys tego, co powinno znaleźć się w ogrodzie. Będzie to pomocne przy planowaniu dalszych kroków.

Na tym etapie warto wesprzeć się planem ogrodu. Weź kartkę i ołówek. Narysuj na papierze plan ogrodu i wszystkie jego elementy. Być może będzie trzeba zmienić położenie niektórych elementów? Może zechcesz coś dodać lub usunąć?

W kolejnym kroku zastanów się nad tym, jakie czynności pomogą Twoim roślinom odżyć. Poszczególne gatunki mają różne wymagania, dlatego trzeba je uwzględnić jeszcze przed podjęciem działań.

Potem stwórz listę rzeczy, które przydadzą Ci się podczas prac rewitalizacyjnych. Dzięki temu wzorowo przygotujesz się do pracy.

Czytaj również:

Praca w ogrodzie – krok po kroku

Po dokonaniu rzetelnej analizy można przejść do działania. Chwyć odpowiednie narzędzia i pomoce, by bezpiecznie i sprawnie odnowić swój ogród. Przydadzą Ci się przede wszystkim rękawiczki, które ochronią Twoje dłonie oraz narzędzia ogrodnicze i worki na bioodpady.

Oczyszczenie terenu

Ten etap jest bardzo ważny i czasem potrafi zmienić ogród nie do poznania. Często uschnięte liście i drobne zanieczyszczenia wystarczą, by zmienić piękny ogród w niezbyt estetyczny plac. Oczyść swój ogród z chwastów, liści i starych gałęzi. Usuń nieżywe już rośliny i przytnij te, które wymagają pielęgnacji.

Wzmocnienie gleby

Zanim przystąpisz do sadzenia nowych roślin i trawnika, wzbogać glebę w składniki odżywcze, które pomogą nowym roślinom kwitnąć. W tym celu możesz skorzystać z nawozów i ich mieszanek. Dostosuj je do potrzeb kwiatów i krzewów, które chcesz w przyszłości posadzić.

Nowe rośliny

Kiedy podłoże w Twoim ogrodzie jest już bogate w składniki odżywcze i żyzne, możesz zacząć sadzić nowe rośliny oraz przesadzić te, które mają zmienić swoje położenie. Dzięki temu Twój ogród zyska zupełnie nowe oblicze.

Inne czynności

Przy rewitalizacji ogrodu zadbaj również o szczegóły. To dobry czas na wymianę mebli ogrodowych lub ich renowację. Dodatkowo zastanów się, czy konieczna będzie np. wymiana płotków przy rabatach, oświetlenia i systemu nawadniającego.

© 2022 Zielone Chwile. All rights reserved.
Realizacja: Mikołaj Lisiewicz