Wertykulacja trawnika

Wertykulacja trawnika - kiedy ją wykonać?

Nadmierne ciepło czy przymrozki nie sprzyjają temu zabiegowi. Warto wybrać czas, kiedy pogoda jest chłodniejsza, gleba wilgotna a słońce nie operuje zbyt mocno. Zarówno wertykulacja młodego trawnika, jak i dojrzałego to proces, który jest niezbędny do jego dalszego wzrostu. Dzięki temu pozbywamy się filcu i innych czynników ograniczających dostęp tlenu.

Wertykulację trawnika przeprowadzamy w dwóch terminach:

  • Wertykulacja trawnika po zimie– przeprowadzamy ją na wiosnę (najczęściej w kwietniu), jest to jeden z zabiegów regeneracyjnych niezbędnych po roztopach.

  • Wertykulacja jesienią (wrzesień, październik) – najlepiej przeprowadzić ją pod koniec września, dzięki temu trawnik będzie miał czas na regenerację przed zimą.

Wertykulacja trawnika przed i po

Wiosenna wertykulacja to zabiegi regenerujące po zimie i często może być procesem intensywniejszym od tej przeprowadzanej na przełomie września i października.

Jakie są zalety wertykulacji trawnika?

  • usunięcie filcu i źle ukorzenionej trawy,

  • usunięcie mchu,

  • pobudzenie trawy do intensywnego krzewienia,

  • wyeliminowanie ryzyka pojawienia się grzybów czy bakterii chorobotwórczych,

  • spulchnianie gleby wspomagające dalszy wzrost trawnika,

  • przygotowanie trawnika do innych zabiegów jak aeracja,

  • zwiększenie skuteczność pielęgnacji trawnika (aeracji, nawożenia, nawadniania),

  • ułatwia przenikanie światła, tlenu, wody i składników pokarmowych do korzeni traw.

Wertykulacja trawnika (Wrocław i okolice) to jedna z usług oferowanych przez naszą firmę. Posiadamy odpowiedni sprzęt i doświadczenie, więc warto powierzyć nam swój ogród.

Czym różni się aeracja od wertykulacji?

Wertykulacja i aeracja trawnika to dwa podstawowe zabiegi pielęgnacyjne. Wertykulacja jest to zabieg polegający na nacinaniu darni w celu usunięcia filcu. Aeracja natomiast polega na mechanicznym wyciągnięciu słupków nieprzepuszczalnej gleby oraz piaskowaniu trawnika czyli tzw. top-dressing. Zabiegi te są potrzebne na wiosnę, kiedy trawnik pomimo nawożenia i podlewania nie jest w dobrej kondycji.

Wertykulacja trawnika (cena zależy od jego powierzchni) to proces, który należy do niezbędnych prac corocznych w ogrodzie. Najlepiej przeprowadzić ją po raz pierwszy po 2-3 latach od wysiania trawy. Jeżeli wykonamy ten zabieg wcześniej, nie uzyskamy oczekiwanych efektów. Wertykulacja trawnika ręczna to jedna z możliwości przeprowadzenia tego zabiegu, lecz będzie to bardzo trudne do wykonania, zwłaszcza jeżeli jest on dość gęsty. Lepiej więc skorzystać z porządnego wertykulatora, który jest dość kosztowny. Nasza firma zajmie się tym w sposób profesjonalny przy użyciu odpowiedniego sprzętu.

SEKCJA FAQ

Jakie są koszty wertykulacji trawnika?

Wszystko zależy przede wszystkim od jego powierzchni. Na naszej stronie znajduje się kalkulator służący do wyceny naszych usług. W celu szczegółowych informacji skontaktuj się z nami mailowo lub telefonicznie.

Czy świadczycie usługi poza Wrocławiem?

Tak, mamy możliwość prac nie tylko we Wrocławiu, ale również jego okolicach. Pełna lista miast w których działamy, znajduje się na naszej stronie.

Zobacz nasze realizacje

© 2022 Zielone Chwile. All rights reserved.