Odwodnienie ogrodu

Jak przeprowadza się odwodnienie ogrodu?

Problemy z odwodnieniem często pojawiają się na działkach, gdzie wstępuje gleba gliniasto-ilasta lub gliniasta. Taki sam problem dotyczy również płaskiego podłoża, gdzie nie ma odpowiedniego nachylenia terenu, aby nadmiar deszczówki odpłynął z działki. Odwodnienie ogrodu jest bardzo ważnym elementem. Warto zadbać o odpowiednie odprowadzenie wody z rynien, chodzi tutaj o zabezpieczenie fundamentów budynku mieszkalnego. Bez odpowiedniego odpływu woda może spowodować pojawienie się wilgoci w domu.

Odwodnienie w ogrodzie – rodzaje drenażu

Często przed podjęciem pracy zastanawiamy się jak zrobić odwodnienie w ogrodzie. Wszystko zależy bowiem od powierzchni i rodzaju terenu.

Wyróżniamy następujące sposoby jak odwodnić ogród:

  • Odwodnienie punktowe- jest to kilka studzienek odprowadzających wodę. Teren powinien mieć nachylenie w kierunku studzienek.

  • Drenaż powierzchniowy- wykonuje się go na terenach, gdzie zawilgocenie jest niewielkie, na przykład na działkach płaskich. Teren wysypuje się gruboziarnistym piaskiem i wykonuje dołki, które odprowadzą nadmiar wody.

  • Odwodnienie liniowe ogrodu– wykonuje się je w celu osuszania powierzchni. Składa się na nie kilka korytek pokrytych rusztami, z których następnie woda odprowadzana jest do studzienek. Tego typu kanały umieszcza się na podjeździe lub chodniku, który ma odpowiedni stopień nachylenia.

  • Drenaż podziemny- jest to kilka podziemnych rur umieszczonych w rowach. Jego wykonanie zależne jest od możliwości późniejszego odprowadzenia zebranej wody do rowu melioracyjnego, kanalizacji deszczowej czy innego systemu zbierającego wodę.

Kiedy najlepiej przeprowadzić drenaż podwórka i ogrodu?

Decydując się na zamontowanie systemu odprowadzającego wodę, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę rodzaj gleby występującej na działce oraz na jakiej głębokości. Problem z podtopieniami najczęściej występuje na gruntach słabo przepuszczających wodę lub tam, gdzie woda nie ma możliwości odpływu – duża ilość betonu, kostka, asfalt. Najczęściej decydujemy się na odwodnienie liniowe w ogrodzie. Ułatwia to odpływ wody z chodnika, podjazdu czy ścieżek. Jeżeli zależy nam natomiast na zastosowaniu dodatkowo drenażu podziemnego, warto uwzględnić go od razu w planach przed rozpoczęciem budowy. Wszystko musi być wykonane zgodnie z obowiązującymi przepisami, jeżeli więc decydujesz się na odwodnienie ogrodu (Wrocław i okolice) przekaż to specjalistom.

SEKCJA FAQ

Ile kosztuje wycena przeprowadzona przez waszą firmę?

Wycena jest bezpłatna. Dodatkowo na naszej stronie znajduje się tabelka z orientacyjnymi cenami naszych usług oraz kalkulator do obliczenia szacunkowych kosztów.

Jak się z Wami skontaktuję?

Na naszej stronie w zakładce kontakt znajdują się wszelkie dane. Możesz skontaktować się z nami telefonicznie lub drogą mailową.

Zobacz nasze realizacje

© 2022 Zielone Chwile. All rights reserved.