Jak zrobić projekt ogrodu?

Dobrze zaprojektowany ogród jest przestrzenią do spędzania wolnego czasu i chwil z rodziną lub znajomymi. Zwłaszcza latem, kiedy pogoda sprzyja długim wieczornym rozmowom, a roślinność prezentuje swoje piękno w całej okazałości. Aby odpoczynek na łonie natury był przyjemny ogród powinien być odwzorowaniem dobrze przygotowanego wcześniej projektu. Pozwól sobie na relaks wśród zieleni. Dowiedz się, jak zrobić projekt ogrodu samodzielnie.

Projekt ogrodu – jak zrobić samemu?

Podejmując wyzwanie, jakim jest samodzielne zaprojektowanie ogrodu należy zacząć od zastanowienia się nad możliwościami, jakie oferuje przestrzeń oraz naszymi potrzebami. Na początek warto więc zastanowić się nad kwestiami takimi jak:

  • rozmiar przestrzeni
  • użytkownicy ogrodu
  • funkcja ogrodu
  • roślinność ozdobna i użytkowa

Rozmiar przestrzeni

Projektowanie małych ogrodów będzie znacząco różniło się od projektowania większych przestrzeni. Mniejszy teren ogranicza w dużym stopniu nasze możliwości, ale wcale nie musi być mniej funkcjonalny od dużego ogrodu. Wszystko zależy od dobrze przemyślanego i zaplanowanego wcześniej projektu. Dzięki temu będziesz w stanie dopasować wyposażenie, roślinność i ozdoby do możliwości przestrzennych.

Użytkownicy ogrodu

Zanim zaczniesz planować ogród, zastanów się dla kogo będzie on przeznaczony. Czy masz dzieci? Albo planujesz mieć je w przyszłości? Jeśli tak, to warto pomyśleć o wydzieleniu przestrzeni do zabaw i zabezpieczeniu potencjalnie niebezpiecznych elementów. Podobnie sprawa wygląda w przypadku posiadania zwierząt. Jeśli masz lub planujesz mieć psa albo kota, to być może chcesz wydzielić miejsce dla swoich pupili. Przestrzeń na odpoczynek dla czworonożnych towarzyszy i zabezpieczenie możliwych zagrożeń w tym wypadku będzie równie istotne.

Funkcja ogrodu

Szukając odpowiedzi na pytanie “jak zrobić projekt ogrodu?” warto zastanowić się nad tym jaką funkcję ma pełnić ta przestrzeń. Ma to być miejsce odpoczynku czy miejsce do aktywności? Lubisz pływać? Pomyśl o pozostawieniu miejsca na basen ogrodowy. Być może lubisz jeść śniadania na łonie natury? Zastanów się nad wydzieleniem kawałka terenu na “zieloną jadalnię”.

Roślinność ozdobna i użytkowa

Ogród kojarzy się przede wszystkim z roślinnością. Jeśli najważniejsze są dla Ciebie doznania estetyczne, to warto umieścić w ogrodzie bujne krzewy i kwitnące kwiaty. Jeżeli wolisz praktyczne zastosowanie terenu, możesz wyznaczyć specjalną przestrzeń na hodowanie owoców i warzyw.

Jak zrobić plan ogrodu? – patrz w przyszłość

Poza określeniem swoich potrzeb i preferencji należy również spojrzeć na projekt ogrodu przyszłościowo i ergonomicznie. Przestrzeń ogrodowa będzie wyglądać inaczej w zależności od pory roku. Teren zielony nieustannie się zmienia i żyje. Trzeba o niego dbać. Małe drzewa i krzewy po upływie kilku lat będą znacznie większe niż na początku. Ziemia przeznaczona na uprawę owoców i warzyw może się wyjałowić. Warto o tym pamiętać i wziąć pod uwagę również czas, jaki możesz przeznaczyć na pielęgnację terenu zielonego.

Jak wykonać projekt ogrodu? – praktyczne wskazówki

Dokonanie rzetelnej analizy swoich potrzeb i preferencji da Ci jasny obraz tego, co powinno znaleźć się w Twoim ogrodzie. Kolejnym krokiem w przygotowaniu samodzielnego projektu ogrodu będzie więc wykonanie projektu. Do wykonania tego zadania warto wyposażyć się w ołówek i kartkę w kratkę. Narysuj na papierze swoją działkę tak, by jeden centymetr był odpowiednikiem jednego metra. Przenieś projekt swojego wymarzonego ogrodu na kartkę z uwzględnieniem proporcji i kompozycji. Podchodząc do tej czynności warto pamiętać o kilku zasadach i wskazówkach:

  • Jeżeli po którejś ze stron ogrodu stoi sąsiedni dom lub inny budynek, warto posadzić tam duże krzewy lub zastanowić się nad innym sposobem zakrycia tej części ogrodu.  Dzięki temu zyskasz więcej prywatności.
  • Przy projektowaniu trawnika zadbaj o to, by nie znajdował się on w miejscach trudno dostępnych. To utrudni Ci koszenie trawy.
  • Rośliny i inne elementy ozdobne umieszczone na środku przestrzeni ogrodowej optycznie go zmniejszą. Nie jest to więc zabieg zalecany w przypadku małych ogrodów.
  • Zanim wybierzesz gatunki kwiatów i krzewów, warto poznać ich potrzeby dotyczące wody i światła. Dowiedz się jak zrobić projekt nawadniania ogrodu i gdzie rozmieścić konkretne rośliny, by mogły rosnąć.
  • Warto rozplanować roślinność ogrodową tak, żeby największe rośliny znajdowały się najbliżej ogrodzenia, a mniejsze stopniowo się od niego oddalały. Dzięki temu roślinność będzie układać się piętrami, a jest to zabieg zalecany w przypadku projektowania ogrodu.
© 2022 Zielone Chwile. All rights reserved.
Realizacja: Mikołaj Lisiewicz