Jakie nawodnienie ogrodu wybrać?

Systemy nawadniania ogrodu

Projektując ogród, wybieramy odpowiednie rośliny oraz ich umiejscowienie. Skupiamy się wówczas na estetycznym wyglądzie zieleni wokół naszego domu. Jednak, aby efekt pozostał trwały, należy zadbać o odpowiednie nawożenie, nasłonecznienie a przede wszystkim nawodnienie wybranych przez nas roślin. Każdy gatunek ma inne wymagania, jeżeli chodzi o te elementy, więc warto zapoznać się z tym, w jaki sposób powinniśmy dbać o nasze kwiaty, krzewy i drzewa, aby w pełni rozkwitały, dzięki czemu uzyskamy zamierzony efekt pięknego ogrodu. Planowanie nawadniania ogrodu to jedna z ofert naszej firmy. Zadbamy, aby Twoje oczekiwania były w pełni spełnione. Zajmujemy się również przeciwieństwem –odwodnieniem ogrodu – to również nasza specjalność.

Systemy nawadniania

Nawadnianie ogrodu to bardzo ważny element. Dzięki odpowiedniemu systemowi nasze rośliny będą dobrze zaopiekowane. Zapewniając im odpowiednią ilość nawodnienia, nasłonecznienia i temperaturę nasz ogród będzie w pełni rozkwitać.

Wyróżniamy następujące systemy nawadniania ogrodu:

  • mikrozraszacze- najlepiej nadają się do podlewania krzewów i drzew oraz roślin szklarniowych lub warzywników. Bardzo często możemy je spotkać w sadach czy mniejszych przydomowych ogrodach.
  • zraszacze rotacyjne- obrotowe, turbinowe, ich zaletą jest duży zasięg. Najlepiej sprawdzają się na dużych powierzchniach. Będzie to również idealne rozwiązanie do terenów pagórkowatych z wieloma nierównościami. Takie systemy podlewania ogrodu charakteryzują się dużą wydajnością, ergonomią oraz odpornością na zniszczenia.
  • zraszacze statyczne- są bardzo odporne na zmieniające się warunki pogodowe, zasięg takich zraszaczy jest zazwyczaj niewielki. Najlepiej więc stosować je do podlewania małych trawników i ogrodów.
  • kropelkowy system nawadniający-  nawadniają rośliny pod glebą poprzez linie kroplujące, dzięki temu system korzeniowy otrzymuje odpowiednią ilość wody do wzrostu. Najczęściej stosuje się go do podlewania żywopłotów czy drzew iglastych. W takim systemie najlepiej sprawdza się czysta przefiltrowana woda. Ma on również niskie koszta eksploatacji oraz wyróżnia się bardzo łatwym montażem.

Sprawdź również:

Jak zrobić oświetlenie w ogrodzie – poradnik!

Jakie nawadnianie wybrać do swojego ogrodu?

Często zastanawiamy się, w jaki sposób odpowiednio zadbać o nasz ogród. Chociaż podlewanie ręczne często sprawdza się przy małej ilości roślin, to jednak jest bardzo czasochłonne i z pewnością bardzo trudne przy większej powierzchni. Systemy nawadniające do ogrodu oszczędzą Twój czas i energię. Jak również zapewnią Twoim roślinom odpowiednią ilość wody bez przelewania czy wymywania systemu korzeniowego, co często grozi przy używaniu szlauch do podlewania. Jeżeli nie wiesz jaki rodzaj nawadniania będzie najlepszy do Twojego ogrodu lub nie jesteś pewny, co do wymagań Twoich roślin nasza firma wybierze i zaprojektuje za Ciebie odpowiednie systemy nawadniania ogrodu (Wrocław).

© 2022 Zielone Chwile. All rights reserved.
Realizacja: Mikołaj Lisiewicz