Jeż w ogrodzie to bardzo sympatyczny widok. To urocze zwierzę może zawędrować na Twoją posesję w poszukiwaniu pożywienia czy miejsca do odpoczynku. Niektórzy ogrodnicy podejmują działania, które mają zachęcić jeże do odwiedzin w ogrodzie. W tym wpisie przedstawiamy najważniejsze informacje na ten temat.
Jeż to niewielki, ale bardzo sympatyczny ssak, którego charakterystyczną cechą są kłujące igły na grzbiecie. Ich futro jest miękkie i kolczaste, a oczy okrągłe i czarne, co nadaje im uroczy wygląd. Jeże są zwierzętami nocnymi i zazwyczaj ukrywają się w ciągu dnia w gęstych zaroślach lub pod liśćmi, a wieczorem wychodzą na polowanie.
Jeże są zwierzętami samotnymi i terytorialnymi, ale bardzo łatwo przystosowują się do życia w pobliżu ludzi. Są ciekawe i towarzyskie, ale również niezwykle ostrożne i potrafią uciekać, jeśli poczują się zagrożone. Mimo swojego małego rozmiaru jeże mają wiele ciekawych cech, takich jak wyjątkowo dobry słuch i węch oraz zdolność do zwinnej obrony przed drapieżnikami. Ich słodki, podskakujący sposób poruszania się i charakterystyczny chrobot, który wydają, kiedy jedzą, sprawiają, że są bardzo sympatycznymi zwierzętami, które chętnie gości się w ogrodzie.
Sprawdź nasze usługi:
W kulturze ogrodniczej utarło się, że wizyta jeża w ogrodzie jest formą wyróżnienia. Obecność tego ssaka może świadczyć o bogatej bioróżnorodności terenu, która jest atrakcyjna dla dzikich zwierząt.
Bioróżnorodność w ogrodzie można osiągnąć tylko dzięki odpowiedniemu planowaniu i stosowaniu jakościowych praktyk. Biorąc pod uwagę ten fakt, łatwiej jest zrozumieć, dlaczego wizyta jeża jest tak pożądana wśród ogrodników.
Przychodzi jeż do ogrodu i… co dalej? Przede wszystkim pamiętaj, że jeż to dzikie zwierzę, które powinno być pozostawione w spokoju. Nigdy nie stanie się on domowym pupilem, a jego obecność będzie trwała, dopóki nie postanowi wyruszyć w dalszą wędrówkę.
Istnieje jednak kilka sposób na to, by zachęcić jeża do dłuższego pobytu na terenie ogrodu.
Jeż to zwierzę wszystkożerne. Do jego ulubionych przysmaków należą ślimaki, dżdżownice i chrząszcze. Ponadto w diecie jeża znajdują się też owoce, przede wszystkim te jagodowe, orzechy, grzyby, a nawet jaja ptaków i jaszczurek.
Jeżeli chcesz poczęstować tego ssaka jedzeniem, możesz zaoferować mu karmę dla kotów lub psów. Upewnij się jednak, że zawiera ona wyłącznie wysokiej jakości składniki i dużą ilość mięsa w składzie.
Należy jednak pamiętać, że taki poczęstunek może mieć miejsce tylko raz na jakiś czas. Jeż powinien zdobywać pożywienie w naturalny sposób. Zbyt duże uzależnienie od człowieka może być dla tych uroczych zwierząt bardzo niebezpieczne.
Jeżeli już wiesz, że w Twoim ogrodzie jest nowy lokator, nie wypuszczaj psa samego z domu. Wysoce prawdopodobne jest to, że zarówno jeż, jak i pies znaleźliby się w bardzo trudnej i być może niebezpiecznej sytuacji.
Aby uniknąć stresu, daj swojemu psu czas, by oswoił się z nowym lokatorem. Na początek warto wyjść ze swoim pupilem do ogrodu na smyczy. Obserwuj, jak zachowuje się Twój pies i czy wyraża zainteresowanie nowym gościem. Jeżeli tak, może to oznaczać konieczność treningu z psem. Ćwiczenia pokazujące psu, że jeże można omijać i wcale nie trzeba się nimi interesować, to wspaniała okazja do spędzenia czasu z pupilem i wzmocnienia Waszej więzi.
Pamiętaj, by ćwiczyć z psem przy użyciu pozytywnych metod takich jak: nagradzanie ulubionymi przysmakami i zabawą.
Nie zaleca się kupowania jeża do ogrodu jako zwierzęcia domowego, ponieważ są one dzikimi zwierzętami i nie powinny być trzymane w niewoli. W większości krajów (w tym w Polsce) hodowla jeży jest zabroniona, a ich sprzedaż może być nielegalna lub regulowana przez przepisy dotyczące ochrony dzikich zwierząt.
Obecność jeża w ogrodzie to wspaniałe wyróżnienie, jednak tylko wtedy, kiedy przebywa on tam dobrowolnie.