Jeż w ogrodzie – co oznacza?

Jeż w ogrodzie to bardzo sympatyczny widok. To urocze zwierzę może zawędrować na Twoją posesję w poszukiwaniu pożywienia czy miejsca do odpoczynku. Niektórzy ogrodnicy podejmują działania, które mają zachęcić jeże do odwiedzin w ogrodzie. W tym wpisie przedstawiamy najważniejsze informacje na ten temat.

Kilka słów o jeżu

Jeż to niewielki, ale bardzo sympatyczny ssak, którego charakterystyczną cechą są kłujące igły na grzbiecie. Ich futro jest miękkie i kolczaste, a oczy okrągłe i czarne, co nadaje im uroczy wygląd. Jeże są zwierzętami nocnymi i zazwyczaj ukrywają się w ciągu dnia w gęstych zaroślach lub pod liśćmi, a wieczorem wychodzą na polowanie.

Jeże są zwierzętami samotnymi i terytorialnymi, ale bardzo łatwo przystosowują się do życia w pobliżu ludzi. Są ciekawe i towarzyskie, ale również niezwykle ostrożne i potrafią uciekać, jeśli poczują się zagrożone. Mimo swojego małego rozmiaru jeże mają wiele ciekawych cech, takich jak wyjątkowo dobry słuch i węch oraz zdolność do zwinnej obrony przed drapieżnikami. Ich słodki, podskakujący sposób poruszania się i charakterystyczny chrobot, który wydają, kiedy jedzą, sprawiają, że są bardzo sympatycznymi zwierzętami, które chętnie gości się w ogrodzie.

Sprawdź nasze usługi:

Jeż w ogrodzie – co oznacza?

W kulturze ogrodniczej utarło się, że wizyta jeża w ogrodzie jest formą wyróżnienia. Obecność tego ssaka może świadczyć o bogatej bioróżnorodności terenu, która jest atrakcyjna dla dzikich zwierząt.

Bioróżnorodność w ogrodzie można osiągnąć tylko dzięki odpowiedniemu planowaniu i stosowaniu jakościowych praktyk. Biorąc pod uwagę ten fakt, łatwiej jest zrozumieć, dlaczego wizyta jeża jest tak pożądana wśród ogrodników.

Co zrobić z jeżem w ogrodzie?

Przychodzi jeż do ogrodu i… co dalej? Przede wszystkim pamiętaj, że jeż to dzikie zwierzę, które powinno być pozostawione w spokoju. Nigdy nie stanie się on domowym pupilem, a jego obecność będzie trwała, dopóki nie postanowi wyruszyć w dalszą wędrówkę.

Istnieje jednak kilka sposób na to, by zachęcić jeża do dłuższego pobytu na terenie ogrodu.

  • pozwól jeżowi na swobodną eksplorację terenu
  • raz na jakiś czas możesz zapewnić mu pożywienie
  • unikaj stosowania szkodliwych substancji chemicznych w ogrodzie
  • pozostaw w ogrodzie stos liści lub gałęzi, aby jeż miał gdzie się ukryć
  • możesz również wybudować drewniany domek dla jeża w ogrodzie

Co jedzą jeże w ogrodzie?

Jeż to zwierzę wszystkożerne. Do jego ulubionych przysmaków należą ślimakidżdżownice i chrząszcze. Ponadto w diecie jeża znajdują się też owoce, przede wszystkim te jagodowe, orzechy, grzyby, a nawet jaja ptaków i jaszczurek.

Jeżeli chcesz poczęstować tego ssaka jedzeniem, możesz zaoferować mu karmę dla kotów lub psów. Upewnij się jednak, że zawiera ona wyłącznie wysokiej jakości składniki i dużą ilość mięsa w składzie.

Należy jednak pamiętać, że taki poczęstunek może mieć miejsce tylko raz na jakiś czas. Jeż powinien zdobywać pożywienie w naturalny sposób. Zbyt duże uzależnienie od człowieka może być dla tych uroczych zwierząt bardzo niebezpieczne.

Jeż w ogrodzie a pies

Jeżeli już wiesz, że w Twoim ogrodzie jest nowy lokator, nie wypuszczaj psa samego z domu. Wysoce prawdopodobne jest to, że zarówno jeż, jak i pies znaleźliby się w bardzo trudnej i być może niebezpiecznej sytuacji.

Aby uniknąć stresu, daj swojemu psu czas, by oswoił się z nowym lokatorem. Na początek warto wyjść ze swoim pupilem do ogrodu na smyczy. Obserwuj, jak zachowuje się Twój pies i czy wyraża zainteresowanie nowym gościem. Jeżeli tak, może to oznaczać konieczność treningu z psem. Ćwiczenia pokazujące psu, że jeże można omijać i wcale nie trzeba się nimi interesować, to wspaniała okazja do spędzenia czasu z pupilem i wzmocnienia Waszej więzi.

Pamiętaj, by ćwiczyć z psem przy użyciu pozytywnych metod takich jak: nagradzanie ulubionymi przysmakami i zabawą.

Gdzie kupić jeża do ogrodu?

Nie zaleca się kupowania jeża do ogrodu jako zwierzęcia domowego, ponieważ są one dzikimi zwierzętami i nie powinny być trzymane w niewoli. W większości krajów (w tym w Polsce) hodowla jeży jest zabroniona, a ich sprzedaż może być nielegalna lub regulowana przez przepisy dotyczące ochrony dzikich zwierząt.

Obecność jeża w ogrodzie to wspaniałe wyróżnienie, jednak tylko wtedy, kiedy przebywa on tam dobrowolnie.

© 2022 Zielone Chwile. All rights reserved.