Bez kategoriiJak zrobić oświetlenie w ogrodzie?

https://zielonechwile.pl/wp-content/uploads/2022/06/image4-1280x960.jpeg

Tworzenie oświetlenia ogrodu jest dość trudnym zadaniem. Zasady dotyczące rozmieszczenia światła są dobrze znane architektom krajobrazu. Czasem jednak zachodzi potrzeba samodzielnego wykonania tej aranżacji. Spróbuj swoich sił i zaprojektuj oświetlenie ogrodu samodzielnie. Poznaj kilka podstawowych zasad, które pomogą Ci cieszyć się zieloną przestrzenią także w nocy.

Oświetlenie w ogrodzie – jak zrobić to dobrze?

Przed wykonaniem projektu oświetlenia w ogrodzie we Wrocławiu, warto wcześniej przemyśleć, to jaki efekt chcemy uzyskać. Zasadniczo światło na prywatnym terenie zielonym pełni dwie podstawowe funkcje:

  • poprawa bezpieczeństwa
  • wzbogacenie estetyki

Jak zrobić oświetlenie ogrodu? – rodzaje światła na terenie zielonym

Przygotowując się do samodzielnego wykonania projektu w ogrodzie warto poznać podstawowe elementy składowe takiej pracy. Światło, które znajduje się na prywatnym terenie zielonym można podzielić na trzy kategorie: 

  • światło otoczenia – to rodzaj światła, który ma poprawiać bezpieczeństwo poruszania się po terenie
  • ogniskujący blask – ta grupa oświetlenia ma podkreślać wybrane obiekty w ogrodzie lub ich fragmenty poprawiając tym samym ich widoczność
  • gra diamentów – ten typ światła ma zwrócić uwagę na estetyczne walory wybranych elementów ogrodu

Taka klasyfikacja została stworzona przez Richarda Kelly’ego – amerykańskiego projektanta oświetlenia, którego założenia i koncepcje wykorzystywane są w architekturze do dziś. Dobry projekt ogrodu powinien zawierać wszystkie trzy rodzaje oświetlenia, które będą się nawzajem uzupełniać.

Światło otoczenia 

Światło otoczenia powinno dawać ogólne informacje o otoczeniu po zmroku. Pełni funkcję orientacyjną i pomaga poruszać się po danym terenie. Jego zastosowanie jest typowo praktyczne i zwiększa poziom bezpieczeństwa. To podstawowa forma światła, która stanowi bazę do tworzenia pozostałych form świetlnych. Przy tworzeniu tego elementu często stosuje się typy oświetlenia takie jak: 

  • oświetlenie alejowe, które zazwyczaj przybiera postać niskich słupków rozmieszczonych wokół ścieżek i chodników znajdujących się w ogrodzie
  • oświetlenie doziemne, które znajdują się najczęściej na podjazdach do posesji i garażu
  • oświetlenie ogólne, które ma za zadanie oświetlać określoną część terenu w celu poprawy jego widoczności 

Projektując światło otoczenia zastanów się nad tym, które części ogrodu wymagają szczególnej uwagi. Zadbaj również o to, by barwa tego typu oświetlenia pozostała neutralna. 

Ogniskujący blask

Ten rodzaj światła powinien oświetlać poszczególne elementy ogrodu poprawiając ich widoczność i zwracając na nie uwagę. Zadaniem tego typu światła jest hierarchizowanie przestrzeni. Jego zadaniem jest przede wszystkim poprawa estetyki ogrodu. Jego użytkowa funkcja jest drugorzędna, ale dalej pozostaje istotna. Ogniskujący blask ma podkreślać obecność konkretnych elementów, ale pozostaje tylko tłem aranżacji. Najczęściej ten typ światła przyjmuje formę reflektorów oświetlających w ogrodzie elementy małej architektury

  • krzewy i rośliny ozdobne
  • korony drzew
  • rzeźby i inne dekoracje

Planując rozmieszczenie reflektorów ogrodowych pamiętaj o tym, by nie odwracały one uwagi od reszty przestrzeni, a stanowiły jedynie jej uzupełnienie.

Gra diamentów

Ten typ światła daje duże pole do manewru dla projektującego. Pełni funkcję estetyczną i jest dodatkowym elementem przestrzeni. Gra diamentów nie pozostaje już tylko tłem dla innych elementów znajdujących się w ogrodzie. Ten rodzaj światła ma zwracać na siebie uwagę i budować konkretny nastrój. Przy projektowaniu takiego oświetlenia zasadniczą rolę gra światłocień. Wykorzystując jego walory można w szczególny sposób oświetlić ścieżkę lub ozdobę nadając jej nowy wygląd, który za dnia pozostanie niewidoczny. W przypadku gry diamentów można eksperymentować z barwą światła i jego nasileniem.

Jak zrobić oświetlenie w ogrodzie? – podsumowanie

Projektując oświetlenie ogrodowe zacznij od najbardziej praktycznego rodzaju światła i zaplanuj jego rozmieszczenie. Skup uwagę na ścieżkach i miejscach, gdzie jego zastosowanie będzie najbardziej potrzebne i ułatwi Ci wieczorne poruszanie się po terenie zielonym. Następnie zastanów się jakie elementy ogrodu wymagają dodatkowego oświetlenia. W ostatnim etapie puść wodze wyobraźni i zaplanuj oświetlenie tych elementów i miejsc, które mają zyskać nowy wygląd stworzony za pomocą światła.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *