Jak zabezpieczyć ogród na zimę?

Zima zbliża się wielkimi krokami. To znaczy, że na jakiś czas musimy pożegnać się z bujną trawą, kwiatami w najróżniejszych barwach i otaczającą nas zielenią. Gdy temperatura spada i nastaje zimowa pogoda, ważne jest, aby być świadomym potencjalnych szkód, jakie mróz, śnieg i wiatr mogą wyrządzić naszym roślinom. Dowiedz się, jakie czynności powinny znaleźć się w kalendarzu każdego ogrodnika przed nadejściem najchłodniejszej pory roku.

Jakie zagrożenia czyhają na Twój ogród?

Wiedza na temat tego, jakie zagrożenia mogą spotkać rośliny ogrodowe pozwala na podjęcie odpowiednich działań. Poza tym, że niska temperatura ogólnie nie sprzyja rozwojowi terenów zielonych, może również powodować inne szkody.

Dużym zagrożeniem jest mróz, który może powodować tworzenie się lodowych kryształków na liściach i łodygach. Te z kolei mogą uszkadzać tkankę roślinną. Ciężki śnieg może łamać gałęzie i wyrywać rośliny z korzeniami, a silny wiatr może przewracać wrażliwe rośliny lub wyrywać gałęzie.

Świadomość zagrożeń to punkt wyjścia do podjęcia działań, które mogą pomóc Twoim kwiatom i krzewom przetrwać zimowy okres, by na wiosnę Twój ogród znów stał się zielony.

Sprawdź również: 

Zabezpieczenie ogrodu – kiedy zacząć?

Warto wiedzieć o tym, że prace przygotowujące ogród na zimę trzeba rozpocząć jeszcze przed nadejściem chłodniejszych dni. Późna jesień to najlepsza pora na rozpoczęcie przygotowań.

Jak ochronić rośliny ogrodowe?

Rośliny ogrodowe można chronić zimą poprzez dodanie ściółki, zastosowanie tkaniny mrozoodpornej lub zbudowanie stelażu.

Ściółka to materiał organiczny, który rozkłada się na glebie w celu ochrony roślin i zatrzymania wilgoci. Najpopularniejszym rodzajem mulczu jest słoma, którą można kupić w większości sklepów ogrodniczych. Inne rodzaje mulczu to liście, wióry drzewne i kora.

Tkanina mrozowa to cienki kawałek materiału, który można umieścić nad roślinami, aby chronić je przed mrozem lub zamarzaniem. Tkaniny mrozowe są dostępne w większości sklepów ogrodniczych.

Wokół poszczególnych roślin można zbudować ramę, która zapewni im ochronę przed wiatrem i niskimi temperaturami. Ramy mogą być wykonane z drewna lub tworzywa sztucznego i są dostępne w sklepach ogrodniczych.

Dodatkowo owijanie młodych drzewek bibułą może zapewnić ochronę przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wiatr, natomiast przycinanie martwych lub słabych gałęzi może zapobiec ich złamaniu podczas burzy.

Kontroluj swój ogród

Bardzo ważne jest, aby regularnie sprawdzać stan roślin przez cały sezon zimowy i w razie potrzeby podejmować działania mające na celu ich ochronę. Mając rękę na pulsie, możemy zminimalizować szkody wyrządzone przez mróz, śnieg i wiatr oraz zapewnić naszym roślinom dobre samopoczucie aż do nadejścia wiosny.

Żyjemy w biegu, a opieka nad ogrodem może być czasochłonna. Jeśli wiesz, że nie będziesz mógł poświęcić czasu roślinom, warto rozważyć skorzystanie z usług profesjonalistów. Zielonechwile.pl to ludzie, którzy wiedzą, jak dbać o ogrody. Wrocław to miejsce, w którym firma ma swoją siedzibę.

© 2022 Zielone Chwile. All rights reserved.
Realizacja: Mikołaj Lisiewicz