Czym się różni zakładanie trawnika z rolki i siewu?

Ogród kojarzy się z przestrzenią do relaksu, zabawy i spędzania wolnego czasu. Zielona trawa sprawia, że aktywności w ogrodzie są znacznie przyjemniejsze. Czasem jednak nawet przy największych staraniach trudno o piękną, zieloną przestrzeń. Istnieje kilka sposobów na stworzenie wspaniałego trawnika. Najpopularniejsze rozwiązania to trawnik z rolki i trawnik z siewu. Jakie są między nimi różnice?

Zakładanie trawnika z rolki

Trawnik z rolki jest hodowany i pielęgnowany specjalnie w celu późniejszego ścięcia darni. Darń to górna warstwa gleby porośnięta, w tym przypadku, korzeniami traw. Po wyhodowaniu trawnika część ta jest odcinana od podłoża przy pomocy maszyny i zwijana w rolkę. Tak przygotowany produkt można kupić i wyłożyć w swoim ogródku.

Trawa z rolki – zalety i wady

Ten rodzaj trawnika posiada kilka zalet, które zdecydowanie mogą przypaść do gustu osobom, które nie lubią długo czekać na efekty.

 • Od razu po rozłożeniu możesz cieszyć się pięknym, zielonym trawnikiem. Nie musisz czekać, aż nasiona się ukorzenią, a trawa wzejdzie.
 • Całkiem szybko można więc zacząć po niej chodzić.
 • Taką formę trawnika można wyłożyć w ogrodzie o każdej porze roku. Jedynie zimą należy zrezygnować z tego pomysłu, ponieważ przez przymrozki trawa może się nie ukorzenić.

Mimo wielu zalet trawa z rolki posiada też swoje słabsze strony. Warto się z nimi zapoznać, żeby uniknąć późniejszych komplikacji. Ten rodzaj trawy jest zasadniczo drogi. Cena może wynosić od 12 zł/m2 do nawet 25 zł/m2. Poza wydatkami związanymi z zakupem trawy, do całego projektu dochodzą również koszty odpowiedniego przygotowania podłoża. Istotne jest również to, że trawnik z rolki trzeba szybko przetransportować i umieścić w ogrodzie. Jeśli za długo będzie pozbawiony podłoża, to później może się nie ukorzenić.

Jak wygląda zakładanie trawnika z rolki? – krok po kroku

Aby trawnik z rolki dobrze się przyjął i zdobił ogród, trzeba wykonać kilka niezbędnych czynności. Dzięki temu zakładanie trawnika zakończy się sukcesem.

 1. Przygotowanie podłoża – gleba w ogrodzie powinna przepuszczać wodę i być żyzna. Jej ph powinno wynosić od 5,5 do 6,5. Warto więc wzbogacić ziemię w składniki odżywcze używając odpowiedniego nawozu.
 2. Rozłożenie trawnika – przed tą czynnością warto porządnie nawodnić glebę. Rozwijanie rolek należy rozpocząć od prostej krawędzi i stopniowo dokładać kolejne części. Po ułożeniu trawy trzeba wszystko docisnąć do gleby za pomocą walca.

Zakładanie trawnika z siewu

Trawa z siewu to nadal najbardziej popularny sposób na zieleń w ogrodzie. Metoda ta polega na odpowiednim przygotowaniu podłoża, a następnie wysianiu nasion trawy. Proces ten wymaga jednak cierpliwości i pielęgnacji. Należy też wybrać odpowiedni rodzaj siewu, aby uzyskać zamierzony efekt.

Sprawdź również:

Trawa z siewu – zalety i wady

Wysianie trawnika to rozwiązanie, które posiada wiele plusów. Jeśli nie przeszkadza Ci czekanie na wzrost nasion, to z pewnością jest to sposób dla Ciebie.

 • trawnik z siewu jest stosunkowo tani. Cena za 5 kg worek to około 50 zł. Wszystko zależy też od rodzaju trawy i typu nasion, który zamierzasz wykorzystać
 • taki rodzaj trawnika świetnie sprawdzi się w przypadku nierównego podłoża
 • rozłożenie nasion na podłożu jest stosunkowo lekkim zajęciem

Oczywiście metoda ta nie jest pozbawiona wad. Niedogodności związane z wysiewaniem trawnika związane są przede wszystkim z długim czasem wzrostu. Pierwszy efekty od wysiania można zobaczyć po około miesiącu, a pełny, zielony dywan pojawi się dopiero po kilku miesiącach. Bardzo istotny jest również fakt, że trawnik można wysiewać tylko wiosną i jesienią. Jeszcze przez długi czas od wzrostu należy unikać chodzenia po trawniku.

Jak wygląda zakładanie trawnika z siewu?

Wysianie trawnika w ogrodzie to nie tylko rozłożenie nasion na glebie. Poza tym należy odpowiednio przygotować ziemię.

 1. Przygotowanie gleby – podłoże powinno być oczyszczone z chwastów i innych zanieczyszczeń. Ziemia powinna mieć ph od 5,5 do 6,5. Warto ją również wzbogacić za pomocą odpowiedniego nawozu.
 2. Wysianie – można to zrobić ręcznie lub mechanicznie. Ważne jest, aby nasiona pokrywały równomiernie całą powierzchnię.
 3. Walcowanie – rozrzucone nasiona należy wyrównać walcem. Dzięki temu łatwiej się ukorzenią.

Trawnik z siewu a trawnik z rolki – różnice

Różnice między tymi dwoma rodzajami trawników dotyczącą przede wszystkim ceny, sposobu zakładania oraz szybkości efektów. Obie opcje posiadają zarówno plusy, jak i minusy. W przypadku trawnika z rolki zasadniczą wadą jest cena i dość pracochłonny sposób wykładania. Z kolei wysiewanie trawy to dłuższy czas oczekiwania na efekty.

© 2022 Zielone Chwile. All rights reserved.